Protipožární dveře se používají pro ochranu obytných i komerčních prostor jako jsou byty a domy, kanceláře, a především prostory v budovách se zvýšeným požárním nebezpečím. Takovéto objekty jsou rozděleny na různé požární úseky, aby se minimalizovaly škody způsobené případným požárem. Jednotlivé požární úseky jsou odděleny různými typy konstrukcí. Jak nosnými konstrukcemi, tak i konstrukcemi nenosnými a sem patří také protipožární dveře.
Tyto dveře se dělí do několika skupin podle materiálů, z jakých jsou vyrobeny a také podle požární odolnosti. Nejrozšířenější a také cenově nejvýhodnější jsou dveře s označením DP3, které jsou vyrobeny z hořlavých materiálů. DP2 označuje dveře s kombinovanou konstrukcí, která se skládá z materiálů hořlavých i nehořlavých. DP1 znamená konstrukci výhradně z nehořlavých materiálů, například celokovové dveře.
Z hlediska požární odolnosti se dveře protipožární dveře označují písmeny a číslem, přičemž číslo označuje v minutách časový úsek, po který dveře odolávají vysoké teplotě a plamenům. Běžně je to 15 až 180. Písmena před tímto číslem specifikují druh požární odolnosti.
- odolnost EW - omezuje tepelný tok sálající ze strany konstrukce odvrácené od požáru. Tento sálavý tepelný tok však nesmí způsobit rozšíření požáru nebo ohrozit osoby unikající v blízkosti takovéto konstrukce.
- odolnost EI - musí zabránit nadměrnému ohřívání prostoru na straně odvrácené od požáru. Nesmí se vznítit ani materiál na neohřívané straně ani v její blízkosti.
- odolnost S – kouřotěsnost. Velmi důležitá pro hlavní únikové cesty.
V některých případech se v požadavku na konkrétní požární odolnost může na konci specifikace objevit také písmeno C. Toto znamená, že je požadován samozavírač.